Ébredés után mennyi időnek kell(ene) eltelnie az első kávéig?
Az ébredést követő 3-4 órát érdemes meghagyni a szervezetünknek, mielőtt kávéval turbóznánk fel.
Ennyi idő alatt a testünk teljesen felébred, valamint a reggeli magas szintű stresszhormon-termelés is alább hagy, így nyugodtan ihatunk már egy bögre kávét annak semmilyen negatív hatása nem lesz – feltéve, hogy az ébredést követő 3-4 órában elfogyasztottunk egy tartalmas reggelit is.
Mit érdemes tenni a reggeli kávézás előtt?
Sokak számára elképzelhetetlen a reggeli ébredés kávé nélkül, pedig sokkal jobban is lehet indítani a napot, mint egy bögre forró fekete.
Igyon helyette egy nagy pohár vizet, ami jótékony hatással van a gyomorra, illetve a reggeli hűs (nem hideg!) vizes zuhanyzás is élénkítő hatást gyakorol a testre.
Érdemes a hajmosást is ilyenkor beütemezni, a hűvös víz és a masszírozó mozdulatok ugyanis az agyműködés mellett a hajhagymákat is serkentik, ezáltal gyorsabban nő, és kevésbé zsírosodik a haj.
Ezután jöhet egy tápanyagokban gazdag reggeli, sietség nélkül, komótosan.
Az lehet egy adag tojásrántotta vagy tükörtojás, egy zöldségekkel, hússal és sajttal gazdagon megpakolt szendvics, de lehet akár egy szuperfoodokból álló egyszerű turmix is – ezt mindenki maga dönti el.
Hány kávét szabad inni naponta?
A koffein úgynevezett természetes stimuláns: az agyba jutva pozitívan befolyásolja az agysejteket, azonban minél gyakrabban, minél több kávét fogyasztunk, az agy annál gyengébb választ fog adni a koffeinre, ugyanis hamar hozzászokik.
Érdemes szem előtt tartani, hogy koffeint nem csak a kávé tartalmaz – már amelyik tartalmaz –, de a teák, gyógyszerek, sőt, a csokoládé is.
Egy holland kutatás szerint napi 2-3 kávé elfogyasztásával csökkenthetjük a szív- és érrendszeri problémák kialakulását, és az egészségügyi szakértők is ezt a mennyiséget ajánlják napi maximumnak.
Azok számára, akik már kialakult szív- és érrendszeri problémákkal küzdenek,
az egészséges kávémennyiség 1-2 csésze egy nap folyamán.
Hánykor igyuk az utolsó kávét?
Ahhoz, hogy a szervezet éjszakai alvásciklusai, működési folyamatai ne boruljanak fel, délután 5 óra után már érdemes hanyagolni a kávézást.
A szervezetünk számára ugyanis legalább 4-5 óra szükséges ahhoz, hogy teljesen lebontsa a koffeint, és elkezdhessen a nyugalmi állapotban aktuális folyamatokra koncentrálni.
Ennek megzavarása hosszú távon álmatlansághoz, fáradékonysághoz, enerváltsághoz is vezethet, így hát az a leginkább egészséges megoldás, ha a lefekvésre/elalvásra betervezett idő előtt 4-5 órával isszuk meg az utolsó kávénkat.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy igen, van hatása a reggeli kávénak,
valóban jótékonyan hat a szervezetre, azonban ez csak akkor igaz, ha kávézás előtt figyelembe vesszük a szervezetünk aktuális állapotát.
Tartsuk be az ébredés utáni, valamint a lefekvés előtti időkeretet, valamint az ajánlott napi kávémennyiséget, és akkor valóban csak élvezettel jár majd a kávéfogyasztás.
Gyakran Ismételt Kérdések
- Egészséges-e éhgyomorra kávét inni?
Határozottan nem.
Az üres gyomorban lévő gyomorsavval reakcióba lépő koffein gyomorpanaszokat idézhet elő.
Mindemellett a mellékvesék közvetlenül ébredés után termelik a legtöbb kortizolt,
ezt pedig csak feleslegesen fokozná a bevitt koffeinmennyiség.
- Milyen hatással van a szervezetre reggel a reggeli kávé?
A kávéban lévő koffein több vért juttat az agyba, serkenti az agyműködést, lerövidíti a reakcióidőt, segít a tanulási folyamatokban, valamint adrenalint termel, illetve megnöveli a test belső hőmérsékletét is, ezáltal mind szellemileg, mind testileg energetizál.
- Hány kávét egészséges fogyasztani naponta?
Egy egészséges szervezet számára – a reggeli és esti időszakokat figyelembe véve – naponta 2-3 csésze kávé elfogyasztása egészséges. Szív- és érrendszeri panaszokkal küzdők számára a naponta ajánlott mennyiség maximum 1-2 csésze.