Az emberek nagy többségének kávé nélkül egyszerűen nem indul a reggel: instant vagy kotyogós, kapszulás vagy filteres, szemes vagy őrölt – a lényeg, hogy kávé legyen.
Vajon egészséges a reggeli kávé?
Van hatása? Ha igen, mikor igyuk az elsőt?
A kávézás valamikor a 11. század környékén terjedt el, és jelentősen kötődik az arab kultúrához, ahol a tiltott borivás helyett a szabadon növő kávécserjék nyújtotta fekete kávé volt az legkeresettebb élvezeti cikk.
Az első kávéházak azonban mégis csak később, a 14. századi Törökországban nyíltak meg, majd hamar a társadalmi élet központjaivá váltak : baráti találkozók helyszíne, írók és költők munkájának elősegítője, de sokszor politikai viták, eszmecserék otthona is volt a kávézó.
A divat fővárosában, Párizsban a 20. századi társasági életet a kávé pezsdítette fel leginkább, hiszen a kávéházakban találtak egymásra olyan nagy művészek, mint Pablo Picasso vagy Guillaume Apollinaire.
Az évszázadok során a kávé és a beszélgetés fogalma teljesen összefonódott, olyannyira, hogy a reggeleket el sem tudjuk képzelni kávé nélkül: a fekete csodanedű ad erőt az egész napos tárgyalásokhoz, telefonhívásokhoz és beszélgetésekhez.
De vajon (meddig) egészséges!?
Van bármi hatása a reggeli kávénak, vagy csak placebo?
Ezekre a kérdésekre kerestük a választ!
Folytatás következik…