„Front van!” szoktuk mondani, miközben az időjárás okozta kellemetlenségektől szenvedünk kisebb, vagy nagyobb mértékben. Hogyan hatnak ránk a frontok és mit okozhatnak?
Az időjárás változása, a hőmérséklet, légnyomás és páratartalom, az átvonuló meleg és a hidegfrontok különböző intenzitással hatnak ránk és eltérő tünetekkel jelentkezhetnek az arra érzékeny embereknél. Szervezetünk reakciója a környezeti változásokra nem véletlen, a frontokra leginkább idegi és hormonális tüneteket eredményeznek, erősebb reakcióra pedig az idősek, legyengült fizikumú, túlhajszolt emberek számíthatnak.
A hidegfrontra érzékenyek a front megérkezése után tapasztalhatják a kellemetlen tüneteket. Ilyenkor nő a légnyomás, valamint a hirtelen érkező hűvös, párás levegő is befolyásolja a szervezetünk működését. A hidegfront hatására nagyobb számban indulnak meg a szülések, nőhet a koraszülések száma. Az asztmás rohamok előfordulása is gyakoribb, ezenkívül az epe- és vesegörcsök kialakulásának is nagyobb a valószínűsége, valamint a szívinfarktusnak is.
A melegfront már az érkezése előtt megterheli az arra érzékenyek szervezetét. Az emelkedő hőmérséklet és a csökkenő légnyomás hatására csökken a vérnyomás, melynek következtében szédülés, ájulás jelentkezhet.
A hangulatunkat is negatívan befolyásolhatja, a melegfront fokozhatja a depressziós tüneteket, ilyenkor több negatív gondolatunk támadhat, mint egyébként.
Mivel a fronthatások leginkább a vegetatív idegrendszerünkre vannak hatással, mutatjuk a legjobb módokat a kellemetlen tünetek megelőzésére:
Jótékonyan hat a szervezetünkre, ha a frontátvonuláskor C-, B-, Mg-vitamint fogyasztunk és a szokásosnál több folyadékot iszunk. Jó hatással van az idegrendszerünkre, ha zuhanyzáskor váltogatjuk a hideg és a meleg vizet, de néhány gyógynövény is enyhítheti a tüneteinket.
Stressz oldásra a citromfű-, levendula és orbáncfű teát igyunk, de egy meleg fürdővel, néhány lazító jógagyakorlattal, szaunázással is pozitív eredményt érhetünk el.